APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI (ADS) jest stowarzyszeniem modlitewnym, które przygotowuje do godnego odejścia do Pana. Swoją siedzibę ma w Górce Klasztornej, miejscu objawienia Matki Bożej w 1079 roku. 9 września 2015 roku ADS powołane zostało w naszej parafii po to, aby wyjednywać potrzebne łaski na godzinę śmierci, przez zawierzenie się opiece Matce Bożej Bolesnej i św. Józefowi – patronom dobrej śmierci.
Człowiek wierzący wie, że śmierć to rodzenie się do nowego lepszego życia wiecznego. Czym jest zatem dobra śmierć, o którą członkowie ADS się modlą? Dobra śmierć to taka, która pozwala pojednać się z Bogiem jeszcze tu na ziemi. To taka, której towarzyszy łaska uświecająca, przyjęcie wiatyku i ostatniego namaszczenia. Do dobrej śmierci przygotowujemy się przez całe nasze życie poprzez modlitwę, częste przystępowanie do sakramentów, pokutę i Komunię św. Aby śmierć nie zaskoczyła nas jak „złodziej w nocy”.Stąd również wezwanie: „od nagłej a niespodziewanej śmierci wybaw nas, Panie”.
Członkowie Stowarzyszenia uczestniczą w licznych przywilejach i zasługach będących owocami modlitwy i odprawianych w ich intencjach Mszach Świętych, która w Polsce jest celebrowana codziennie – za żyjących i zmarłych członków Stowarzyszenia. Mają także udział w odpustach.Matka Boża Bolesna, Patronka Dobrej Śmierci obiecała, że każdy kto by umarł i dostał się do czyśćca zostanie z mąk czyścowych uwolniony w pierwszą sobotę po jego śmierci.Ona sama przyjdzie i wprowadzi taką duszę do nieba.
Do ADS może przystąpić każdy bezpłatnie. Istnieją tylko dwa warunki: 1. Wyrażenie swojej woli. 2. Wpisanie się do Księgi Stowarzyszenia. Dzieci, które przystąpiły do I Komunii św. mogą już taką decyzję podjąć samodzielnie. Wpisu do Księgi Stowarzyszenia dokonuje tzw. Zelator – inaczej osoba odpowiedzialna za to w parafii. Każdy nowo przystępujący otrzymuje dyplomik przynależności, w którym znajdują się pomocne modlitwy.
Istnieją trzy stopnie przynależności:
I. Wpisanie się do Księgi Stowarzyszenia, co jest równoznaczne z oddaniem się pod opiekę Matki Bożej, Patronki Dobrej Śmierci.
II.Wpisanie się do Księgi Stowarzyszenia oraz zobowiązanie do codziennego odmawiania rano i wieczorem 3 razy „Zdrowaś Maryjo” z wezwaniem na końcu: „Matko Boża, Patronko Dobrej Śmierci – módl się za nami” oraz „Święty Józefie – módl się za nami”.
III.Wpisanie się do Księgi Stowarzyszenia oraz zobowiązanie do codziennego odmawiania rano i wieczorem 3 razy „Zdrowaś Maryjo” z wezwaniem na końcu: „Matko Boża, Patronko Dobrej Śmierci – módl się za nami” oraz „Święty Józefie – módl się za nami”. A także codzienny, wieczorny rachunek sumienia i raz w miesiącu (np. w I piątek miesiąca lub I sobotę miesiąca) przystąpienie do Sakramentu Pojednania i Eucharystii i choćby krótkie wyciszenie się dla refleksji nad godnym przygotowaniem się na śmierć.
Można wybrać stopień I, a na kolejny przejść już bez powiadamiania o tym Centrali lub Zelatora. ADS dostępne jest nie tylko dla wiernych katolików, lecz także dla ludzi oddalonych od Boga i Kościoła, ważne jest, aby wyrazili swoją zgodę na wpis. Oni bowiem, bardziej niż inni potrzebują opieki Matki Bożej.
Raz dokonany zapis do Księgi Stowarzyszenia ważny jest na całe życie i nie trzeba go ponawiać.
Aby wpisać się do Apostolstwa Dobrej Śmierci wystarczy umówić się na spotkanie z Zelatorem. W naszej parafii Zelatorem jest Lidia Miś-Nowak, z którą można się skontaktować telefonicznie 606 490 551, a opiekunem duchowym jest ksiądz proboszcz ks. Antoni Czerak